понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą także za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia PVC z Łobez sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie migiem wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo uroku maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, a także nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również bujnie rozkwitają, jednakże chcą tez dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z Winylu zdołają być bardzo cienkie, choć powinno się je regularnie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PVC z Jastrzębie-Zdrój stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий