среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bli��niaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PCVKostrzyna na plot i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na sztachety Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia PCV wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek wznosi się z głazów różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z fragmentów o nietypowych obrysach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий